İlay Yörük Röportajı
15 Ekim 2016 - 8:58 - 397 defa okundu
Yazar
Doğukan Dilber
Doğukan Dilber

İlay Yörük 05 Kasım 2001 Gölcük doğumlu. Kendisine en uygun sporun  tenis  olduğunu düşünen İlay, bu spora  7 yaşında başlamış. Tabi bu kararında en büyük destekçisi babası İsmail Yörük’ün etkisi oldukça büyük. Tenis eğitimini halen Kocaeli Kağıtspor bünyesinde sürdüren İlay’ın antrenörlüğünü ise babası İsmail Yörük yapıyor.

İlay Yörük Türkiye Tenis Federasyonu genel oyuncu sıralamasında 10. sırada yer alıyor. İlay’ın WTA ve ITF düzeyinde ise şu an için herhangi bir klasmanı mevcut değil. Ancak 4-9 Ekim 2016 tarihleri arasında Bulgaristan’da düzenlenen 10.000 USD ödüllü Sozopol ITF turnuvasında çeyrek finale kadar yükselme başarı gösterdiği için ilk klasman puanları 17 Ekim’de açıklanacak dünya sıralamasında ilk kez yer alacak. İlay, Sozopol turnuvasının ilk turunda dünya sıralamasında ilk 600’de yer alan ve turnuvanın 1 numaralı seri başı ismi Julia Stamatova’yı 2-1 geçmeyi başarmıştı. 2. turda ise yine bir Bulgar tenisçi olan Rozalina Youseva‘yı 2-0 ile geçerek çeyrek finale yükseldi. Sozopol turnuvası İlay Yörük’ün ana tablo oynadığı ilk profesyonel turnuva olması yanında, ilk ana tablo galibiyeti ve ilk çeyrek finali olması açısından da büyük önem arz etmekte. Ayrıca Sozopol turnuvasında kazandığı puanlarla WTA sıralamasında ilk kez yer alması bakımından da kendisi için unutulmayacak bir turnuva oldu.

Teniste -özellikle kadınlar klasmanında- altın yılı yaşadığımız 2016’da bizi en çok ümitlendiren isimlerden biri olan İlay Yörük’ü daha yakından tanımak amacıyla kendisiyle iletişime geçtik. Teklifimizi geri çevirmediler ve yoğun programları arasında röportajı kabul ettiler. Teniste geleceğin yıldız adaylarından İlay Yörük ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiden satır başlarını okuyalım şimdi;

img_8590

Antrenmanların nasıl gidiyor, ne kadar antrenman yapıyorsun?
Haftanın her günü sabah ve akşam olmak üzere antrenmanlarıma devam ediyorum. Günde 4 antrenman yapıyorum.

Antrenman programı ile okul nasıl bir arada gidiyor, seni zorladığı oluyor mu?
Şu anda lise öğrencisiyim. Okul ve tenis antrenman programımı bir arada yürütmeye çalışıyorum. Haftanın her günü sabah ve akşam olmak üzere antrenman yapıyorum, turnuva programı ve antrenman sayısı arttıkça zorlansam da üstesinden gelmeye çalışıyorum.

Antrenmanların için kort konusunda yaşadığın bir sıkıntı var mı?
Şu an için kort sıkıntısı yaşamıyorum.

Teniste kendine örnek aldığın tenisçiler kimler?
Dünya tenisinde Novak Djokovic ve Angelique Kerber kendime idol olarak aldığım tenisçiler. Yerli tenisinde de Çağla Büyükakçay ve İpek Soylu’yu takip ediyorum. Bir gün onlar gibi başarılar kazanacağımı düşünüyorum. Oyun tarzı olarak Simona Halep’e benzetiliyorum.

Teniste hayalin, ulaşmak istediğin yer neresi?
Henüz 15 yaşındayım. Bu yüzden hedeflerime ulaşmak için turnuva turnuva gidiyorum, bu yönde ilerlemeyi kendime hedef seçtim. Yılın kalanında yine turnuvalara katılacağım. Antalya’daki ITF turnuvaları şu an benim tecrübe kazanmam için en önemli turnuvalarım. 2017 yılında da turnuva tecrübemi arttırmak istiyorum, bireysel bir spor olduğundan maçlarda ön plana çıkan en önemli unsur tecrübe. Belki İstanbul Cup, Bursa Cup gibi turnuvalarda elemelere girebilirim ya da wildcard ile ana tablo oynayabilirim. Bu konuda bir netlik şu anda yok, elimden geleni yapmak istiyorum. İleride WTA’de başarılı bir tenisçi olmak, turnuvalarda ülkemi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum.

Şu anda sporcusu olduğun Kağıtspor ya da Türkiye Tenis Federasyonu’ndan destek görüyor musun?
Türkiye Tenis Federasyonun belli destek projesinde yer alıyorum.

Sana sponsor olan veya destek olan bir oluşum var mı?
Bireysel bir spor olduğu için sponsor desteğine çok ihtiyaç var. Şu anda bir sponsorum olmadığı için kendi imkanlarımız dahilinde seçtiğimiz turnuvalara katılıyoruz. Böyle bir destek olması daha çok turnuvaya katılmam açısından çok yararlı olur. Şu an en büyük destekçim ailem ve özellikle babam.

ilay-yoruk-resim

Henüz 15 yaşındasın ancak birçok kazandığın kupa ve ödül var. Bunlardan bahseder misin?
18 yaş kış kupası şampiyonluğu
Enka Büyükler yaz kupası şampiyonluğu
16 yaş Türkiye Şampiyonasında çiftler şampiyonluğu ve tekler finalistliği.

Bulgaristan’daki Sozopol turnuvası kariyerinde unutamayacağın bir turnuva oldu, birçok ilki yaşadın. Turnuva boyunca neler hissettin?

Sozopol turnuvası benim için özel bir turnuva oldu. Elemelerden katıldım turnuvaya, daha sonra ana tablo ilk turda 1 numaralı seri başı ile eşleştim. Ana tablo ilk maçı çok heyecanlı geçti, maçta olmak istediğim yerde olduğumu, buralarda olmam gerektiğini hissettim. Sonrasında 2. turu da geçerek çeyrek finale kadar yükseldim. Çeyrek finalde rakibim çok tecrübeli bir isimdi, yarı finale kalamasam da benim için çok iyi bir tecrübe oldu. ITF turunda maç kazanan ve çeyrek finale yükselen en genç Türk raket oldum, bu da beni ayrıca çok gururlandırdı.

Sırada hangi turnuvan var?
24 Ekim’de ana tablo maçları başlayacak olan Antalya Tennis Organisation Cup’a katılacağım. Şu anda eleme tablosunda görünüyorum.

Tenis oynayan yaşıtlarına ya da tenise yeni başlayan çocukların ailelerine ne önerirsin?
Tenis çok güzel bir spor, ben oynarken, antrenman yaparken çok mutlu oluyorum. Tenise başlamak isteyen çocuklar mutlaka tenise başlamalı, ailelerin de destek vermesi gerekiyor. Çünkü ülkemizde çok sayıda çocuk tenise başlamasına rağmen devamını getirmiyor ya da getiremiyor. Bu konuda aile desteği çok önemli sabırlı olmaları gerekiyor. Maç kazanmak, kupa kazanmak anlatılamayacak kadar güzel bir duygu, tüm çocukların ve ailelerinin bu mutluluğu yaşamasını isterim.

Profesyonelliğe adım atmış bir sporcu olarak, ülkemizde tenis sporunun gelişmesi için sence neler yapılmalı?
Tenis sporunun daha çok yaygınlaşması gerektiğini düşünüyorum. Okullarda beden eğitimi derslerinde tenis oynanabilmesi lazım, bazen kort bulmakta sıkıntılar yaşanıyor, daha fazla kort olmalı. Tenis zengin sporu algısı var, aslında bu kısmen doğru çünkü bireysel bir spor olduğu için yalnız kalabiliyorsunuz. Özellikle yetenekli çocuklara yaşları küçükken daha fazla imkan sağlanırsa büyüdüklerinde başarılı sporcularımız olur.

Facebook

Röportajlar

Köşe Yazıları

Foto Galeri