Belçikalıların Bahar Mücadelesinde Zafer Avermaet’in
11 Nisan 2017 - 17:08 - 65 defa okundu
Yazar
Can Ayhan
Can Ayhan

Birçok kişinin düşünmediği şekilde geldiler, gördüler ve sonunda fethettiler. Belçikalı taraftarlar geçtiğimiz pazar günü 36 yaşında emekli olan Tom Boonen’ı son bir kez alkışlamak için Kuzey Fransa’ya geldi fakat ismini Parix-Roubaix’yi kazananlar listesine yazdıran bir diğer Belçikalı Greg Van Avermaet’ı kutlayarak ayrıldılar.

Boonen 2002’de ilk katıldığı yarışta 3. basamağa çıktığında şampiyon Johan Museeuw vatandaşına bir gün kendisinin “yeni Museeuw” olacağını söylemişti. O zamandan beri Tom Boonen’ın ismi Parix-Roubaix ile özdeşleşti ve Flanders aslanını (Johan Museeuw) 21 arnavut kaldırımlı galibiyet ile geride bıraktı. 3 Tour of Flanders ve 4 Parix-Roubaix galibiyeti elde etti (Diğer Belçikalı Roger de Vlaeminck’i Parix-Roubaix sayılarında egale etmeyi başardı).

Yarış organizatörleri, yerel medya ve bisiklet medyasının büyük bölümü anlaşılır bir şekilde 115. Parix-Roubaix’nin 2005 Dünya Yol Şampiyonu Tom Boonen ile Gökkuşağı Mayo sahibi Peter Sagan arasında geçmesini bekliyordu. Van Avermaet Sagan’ı Arenberg Ormanında takip ederken yaptığı erken kazaya rağmen 5 saat 41 dakika 7 saniye sonunda yarış bittiğinde Zdenek Stybar ve Sebastian Langeveld ‘e karşı sprinti kazanan isim olmuştu.

Kuzey Fransa’nın tarım arazilerinden geçen parke döşeli yollara yarışı seyretmeye binlerce insan gelmişti. Kalabalığın biriktiği Arenberg Ormanı ve Carrefour de l’Arbre bölümlerinde bisikletçilerden çıkan toz bulutları Roubaix yollarında aşırı sıcakla beraber bir buğu yaratıyordu.

Compiègne’den Fransa’nın küçük sanayi şehri Roubaix’ye giden 257 kilometrelik yolun son 40 kilometresinde Boonen’ın mecazi olarak yarışı Van Avermaet’a bıraktığı yere gelmiştik. Daniel Oss’un yarış liderliğinde bulunduğu o dakikalarda Van Avermaet gaza basmış ve Stybar, Langeveld, Jurgen Roelandts, Gianni Moscon ve Jasper Stuyven’den oluşan ekiple Belçikalı takım arkadaşını desteklemek için orda olan İtalyan bisikletçiyi takip etmeye başlamıştı.

Raymond Poulidor (kariyeri rakibi Jacques Anquetil tarafından gölgede bırakılan bisikletçi, ebedi ikinci olarak da anılır) olmanın modern Belçikalı tehditkar versiyonunu geride bıraktıktan sonra Van Avermaet geçen sene Omloop Het Nieuwsblad’ı kazandı, Tour de France’da etap aldı ve Olimpiyat altın madalyasının sahibi oldu. Sonraki zaferleri Ghent-Wevelgem, E3 Harelbeke, Omloop Het Nieuwsblad ve şimdi de Paris–Roubaix Van Avermaet’ı üst sıralara taşıyor, ayrıca gelecek yıllar için de favoriler arasına koyuyordu.

“Bulunduğum pozisyondan dolayı mutluyum. Bu tarz yarışlarda birinci sırada olmak için uzun yıllar uğraştım. Her zaman yapabileceğime inandım fakat sonuçlara da ihtiyacım vardı. Kazandığınızda siz ve takımınız daha çok kendine güvenir.”

“Tom Boonen’ın son gününde kazanmak güzel. Dün akşam Wikipedia’dan Tom’un önceki derecelerine baktım, kariyeri çok etkileyici. Burada daha önce 4 kez kazanmış birisi ve son yarışını da Parix-Roubaix’de koştu.”

“Bu yarış kazanacağımı pek düşünmediğim bir yarıştı. İlk kez burada yarıştığımda finiş çizgisini geçerken çok yorulmuştum ve beklediğim şey bu değildi. Fakat şimdi kazandığım için çok muyluyum. Her şey kusursuz ilerledi. Benim için olimpiyat madalyası en büyük başarımdı fakat bir anıtsal yarış galibiyeti de gerçekten güzel.”

Boonen parlak kariyerinin son yarışını 13. Sırada tamamladı. Sonrasında ise Pazar günü ve kariyeri boyunca onu destekleyenlere övgüler yağdırdı.

 

Boonen takım demecinde “Son birkaç haftada duygu dolu günler yaşıyorum fakat bu sabah ki inanılmaz anları hayal etmemiştim. Taraftarlar harikaydı ve 15 yıldır beni destekledikleri için çok teşekkürler.” ifadelerini kullandı.

“Dürüstçe söyleyebilirim ki bugün emekliliğimi düşünmedim. Zafer için buradaydım. Son 5 kilometre kapısından geçtiğimde bu kilometrelerin kariyerimin son anları olduğunu anladım.”

——————————

Metnin Orjinali

Facebook

Röportajlar

Köşe Yazıları

Foto Galeri