Çocukluk Rüyası
01 Mart 2017 - 14:19 - 86 defa okundu
Yazar
Can Ayhan
Can Ayhan

Her spor dalında büyük başarılar elde etmese bile ilgi odağı olan sporcular vardır. Bisiklette Jens Voigt, snooker’da Joe Perry verebileceğimiz örneklerden sadece ikisi. Teniste ise Gael Monfils yaptığı ilginç vuruş seçimleri, eğlenceli karakteri ve savaşçı yapısıyla izleyenlerin göz bebeği olmuş durumda. Fransız rakete gösterilen alakanın doruk noktasıysa tabi ki Paris.

Gael Monfils 2004 yılında henüz 16 yaşındayken ilk kez Roland Garros’a katıldı. Avustralya Açık gençler şampiyonu olarak geldiği Paris’te ilgi ev sahibi olmasının da etkisiyle onun üzerindeydi. Ana tablo elemelerinde Robert Kendrick’e mağlup olan Monfils’in asıl amacı genç erkeklerde kupayı kaldırmaktı. Alex Kuznetsov’u 6-2 6-2 ile geçip zaferi elde ettikten sonra Fransızlar yerel bir kahramanın oluştuğu üzerine fikir birliğine vardılar.

Bu zaferin bir diğer özelliği ise Paris doğumlu bir gencin hayallerine attığı ilk adım olmasıydı. Grand Slam kazanmak her tenisçi için öncelikli hedef olsa da bir Fransız tenisçi için Roland Garros her zaman çok özel olmuştur. Bu hislerini Gael Monfils verdiği bir demeçte; “Fransa Açık’ta oynamak ve kazanmak rüya gibi. Kesinlikle en büyük hedefim bunu başarmak. Bu kupayı kazanmak teniste sahip olduğum en büyük hedef.” şeklinde dile getiriyor.

2008 yılına geldiğimizde ise Roland Garros’ta son 16’ya beş Fransız raket kalmayı başarmıştı. Oynanan sekiz karşılaşmanın sonunda ise ev sahibi ülkeden sadece 22 yaşındaki Monfils çeyrek finale kalabildi. İlk defa kendi evinde bu kadar büyük bir destek alan Monfils, kendini yarı finale atmayı başardı. Yarı finalde karşısına ekselansları Roger Federer çıktı. 6-2 5-7 6-3 7-5’lik setlerle Philippe Chatrier’den üzülerek ayrılan Monfils, tenis dünyasına turnuva boyunca önemli mesajlar vermeyi başarmıştı.

Kariyerinde en başarılı Grand Slam karnesine sahip olduğu turnuva olan (28-10, %73 kazanma yüzdesi) Roland Garros’ta 2009, 2011, 2014’te üç çeyrek final görmesine rağmen La Monf rüyalarını süsleyen finale ve şampiyonluğa henüz ulaşabilmiş değil. Bu sene de Gael Monfils’in hedefi her zaman olduğu gibi belli: Fransa Açık Şampiyonluğu. Toprak kort sezonunda Monte Carlo, Münih ve Madrid’te korta çıkacak olan Fransız raket Roma’yı pas geçerek hazırlıklarını Paris’te tamamlayacak.

Gael Monfils 12. kez katılacağı Fransa Açık’ta zafere ulaşır mı sorusuna net bir cevap vermek mümkün değil. Rafael Nadal’ın yakaladığı formun yanında Avustralya Açık’ı telafi etmek isteyen Andy Murray ve Novak Djokovic Fransız’ın önündeki en ciddi engeller. Her zaman en sevilen karakterlerden biri olan Monfils’in göreceği desteğin yanında çok çalışmaya da ciddi derecede ihtiyacı olacak.

Facebook

Röportajlar

Köşe Yazıları

Foto Galeri