Gizemli Paket
04 Mart 2017 - 17:17 - 62 defa okundu
Yazar
Can Ayhan
Can Ayhan

2011’de 63. Critérium du Dauphiné başladığında kimse seneler sonra gündem olacak bir konuyu takip ettiğini bilmiyordu. 2017 yılına geldiğimizde ise bisiklet medyası ana konusunu tam da bu haftalık turda yaşananlardan alıyor. Tüm bunlara sebep olan ise gizemli bir paket.

2011 Tour de France öncesi Bradley Wiggins bisikletin en önemli organizasyonunda başrollerden biriydi. Tour’dan sakatlanarak çekilen Wiggins sezonun en mühim sürecini kendisi için tatsız bir finalle atlatmış gözüküyordu. “Fancy Bears” isimli hacker ekibi ise durumu Wiggo için çok daha sevimsiz bir hale getirdi.

“Fancy Bears”, Dünya Anti Doping Ajansı’nın “tedavi amaçlı yasaklı madde kullanma”(TUE) ile ilgili veri tabanını hackledi. Bu bilgilerde Bradley Wiggins ile ilgili ilginç bulgular da bulunuyordu. Wiggo 2011 Fransa Turu öncesinde tedavi amaçlı ilaç izni için WADA’ya başvurmuştu. Astım ve alerji hastalıklarından muzdarip olan Britanyalı bisikletçi triamsinolon asetonid tedavisi için izin istedi. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan haberler ise Wiggins’in kullandığı ilaçların Sky ekibi tarafından not edilmediği yönünde.

Birleşik Krallık Anti Doping Ajansı (UKAD) yaptığı açıklamada Team Sky’ın eski doktoru Richard Freeman’ın tedavi ile ilgili dosyaları sadece kişisel laptopunda sakladığını ve gerekli mecralar ile paylaşmadığını belirtti. Eski Britanya Bisiklet koçu Simon Cope’un Sky ekibine getirdiği paketin içinde ne olduğu da merak konusu. Ortaya konan araştırmalarda şüpheli paketin yetkili kişi tarafından kontrol edilmeyerek Sky kampına getirildiği de erişilen bulgular arasında. Kafaları karıştıran konular sadece bunlarla da bitmiyor. Team Sky’ın 2011 Dauphiné’de yiyecek, içecek hatta yatak takımlarına kadar her konuyu rapor edip ilaçlar konusunda eksik kalması bir diğer bilmeceyi beraberinde getiriyor.

Britanya Anti Doping Ajansı yöneticisi Nicole Sapstead, Wiggins’in kullandığı maddeler arasında kortikosteroid olup olmadığı ile ilgili incelemeleri başlattı. Eğer Wiggo’nun tedavi amacı olmadan triamsinolon kullandığı tespit edilirse şampiyonlukları elinden alınacak. Konu ile ilgili soru sormak için evinin önüne gelen gazetecileri “Polis çağıracağım, burası özel bir mülk” diyerek kovan Britanyalı sporcu, şimdilik olaylara netlik kazandırmış değil.

Yola “Temiz bir şekilde yarış kazanmak” politikası ile çıkan, doping karşıtı bir duruş sergileyen Team Sky ve bu projenin sahibi olarak nitelendirebileceğimiz Britanya Bisiklet Federasyonu güvenirliliğini günden güne kaybediyor. Birleşik Krallık spor ajansından Rio olimpiyatları için 37 milyon dolar bütçe alan federasyona Tokyo için ise 26 milyon poundluk maddi destek sağlanacak. Fakat dava kaybedilir ise bahsi geçen bu desteğin büyük bir kısmının yitirileceği de konuşulan konular arasında.

Bisiklet hiçbir zaman dopingden uzak anılmadı. Lance Armstrong’un yaraları hala daha tazeyken bir diğer önemli vaka sporun üzerine kara bulut gibi çökmüş durumda. Dava sonucu ne olur bilinmez ama bu belirsizlik bile iki tekere ciddi zarar veriyor.

Facebook

Röportajlar

Köşe Yazıları

Foto Galeri