Preview | la Vuelta a Espana 2015
19 Ağustos 2015 - 15:54 - 455 defa okundu
Yazar
Egemen Ertop
Egemen Ertop

Bisiklet sporu son yıllarda dünya çapında hak ettiği saygıyı yavaş yavaş görmeye başladı. Bunun sonucu olarak bisikletin, Türkiye’deki futbol dışındaki alternatif sporları da takip eden, popülizmi değil sporun kendisini seven sporseverlerin dikkatini çekmesi kaçınılmaz oldu.  Biz de Muhabirin Köşesi ekibi olarak sizler için bisiklet takviminde bulunan ve önümüzdeki ilk yarış olan İspanya Bisiklet Turu “La Vuelta” ile bu alana girmeyi kendimize görev bildik.

Vuelta’nın tarihi ile başlayalım…

la Vuelta a España, Tour de France ve Giro D’Italia ile birlikte Uluslararası Bisiklet Birliği(UCI)’nin bünyesindeki 3 büyük turdan birisi. Bu sene 70.si düzenlenecek olan Vuelta, ilk olarak 1935 de düzenlenmiş, 1955’den sonra yıllık yarış ilan edilmiş ve her yıl koşulmaya başlanmıştır. Her yıl Ağustos ayının sonlarına doğru başlayan Vuelta, toplamda 3 hafta sürmektedir. Bu 3 hafta içerisinde bisikletçiler 1 kez zamana karşı bireysel, 1 kez de zamana karşı takım halinde yarışırlar. Tur, düzenli olarak koşulmaya başlandığı 1955’ten beri finiş çizgisini Madrid olarak belirlemiştir. Başka bir deyişle İspanya Bisiklet Turu’nun Champs-Elysees’si, Madrid’dir. Tur haritası ise her yıl değiştirilmektedir. Bu sene start 22 Ağustos günü İspanya’nın güneyinde yer alan “Puerto Banus Marbella”dan verilecek ve 13 Eylül’de her sene olduğu gibi Madrid’de son bulacak. Tur sırasında eğimin yer yer %15’in üstüne çıktığı etaplar oluyor. Özellikle Pireneler’de geçen 5-7 Eylül arasındaki 14-15 ve 16. etaplar genel klasman liderinin belirlenmesinde anahtar rol olacak. Turu en çok kazanan isimler üçer kereyle Tony Rominger, Roberto Heras ve Alberto Contador. Son 10 yıla baktığımızda ise Vuelta’da bir Contador gerçeğini görüyoruz. Conti, burada 3 şampiyonluk, 2 kombine kategori liderliği, 5 de etap kazandı.

aaa

Lidere kırmızı mayo…

Fransa Bisiklet Turu’ndaki sarı mayonun karşılığı Vuelta’da kırmızı mayodur. Yani genel klasman lideri bir sonraki gün kırmızı mayo giymeye hak kazanır. En çok puanı toplayan bisikletçi ise yeşil mayoyu giyer. En iyi tırmanışçıya verilen dağların kralı ödülü ise mavi benekli polka dot mayodur. Ve Fransa bisiklet turundan farklı olarak verilen kombine ödülü ise bütün alanlardaki puanların ortalaması hesaplanarak verilir ve 1. olan sporcu beyaz mayoyu giymeye hak kazanır.

111

Genel klasman iddialıları…

665

Genel klasman iddialıları bölümünde aktif bisikletçiler arasında ilk akla gelen isim şüphesiz ki Alberto Contador’dur. Fakat Conti, hem Giro D’Italia hem de Tour de France’da inanılmaz derecede yıprandı ve Vuelta’ya katılmayacağını açıkladı.

Chris Froome (Team Sky)

froome

Contador’un katılmayacağını açıklamasıyla beraber gözler geçen senenin Vuelta 2.si ve bu senenin Tour de France 1.si Chris Froome’a çevrildi. Froome TdF’de Tony Martin’in sakatlanmasıyla liderliği aldığı etaptan sonra adeta rakiplerini denize dökmüştü. Evet domestikleri (genel klasman iddialısı olan takım arkadaşına yardım eden, onun için tempoyu belirleyen, karşıdan gelen rüzgarı kesmek için önünde duran ve zaman zaman ona su taşıyan yarışçılar)  inanılmaz çalıştı ama yalnız kaldığı etaplarda bile bütün ataklara tek başına cevap verdi. Adeta bir robot gibi selesinden bile kalkmayarak sadece kadansına bakarak bütün ataklara cevap verdi.Nguvu kama simba (Kenya doğumlu Froome’un konuştuğu Svahili dilinde ‘aslan gibi güçlü’ demek)… Froome’un diğer rakiplerine göre büyük bir artısı da Geraint Thomas gibi mükemmel domestikleri olması. Contador’un olmadığı Vuelta’da Froome, en büyük 2-3 favoriden biri.

Nairo Quintana (Movistar)

quintana

2. favorimiz Movistar’ın Kolombiyalısı Nairo Quintana. Quintana TdF’de 2. olsa da pasif kaldığı için biraz eleştirildi. Sahip olduğu yokuş yeteneği Nairo’yu inanılmaz derecede özel kılıyor. Mükemmel bir tırmanışçı ve burada favorilerden biri gösterilirken henüz 25 yaşında. Bir gün burada podyumun en üst basamağında izleyeceğimizden emin olduğumuz Quintana, bu sene en büyük favorilerden biri.

Alejandro Valverde (Movistar)

valverde

Bir domestikten daha fazlası Alejandro Valverde. 35 yaşındaki Valverde’nin asıl görevi Quintana’nın domestiği olmak. Fakat unutulmaması gereken bir şey var. Valverde aktif bisikletçiler içerisinde bu turu kazanan 3, bu sene katılanlar arasından kazanan 2 kişiden biri. Burada 1 genel klasman liderliği, 2 puan liderliği, 3 kombine kategorisi liderliği, 8 de etap birinciliği var ve burada geçen sene 3. oldu. Buradaki geçmişi bu denli parlakken ve çok iyi bir TdF geçirmişken Valverde’yi favoriler arasına almamak büyük saygısızlık olurdu.

Vincenzo Nibali (Astana Pro Team)

nibali

Gelelim köpekbalığına… 3 büyük turu da kazanmış, bu sene Vuelta’ya katılan ve geçmişte burada şampiyonluğu bulunan 2 isimden biri olan Vincenzo Nibali, burada diğer bir genel klasman iddialımız. Son şampiyon olarak katıldığı TdF’de adeta 2.-3. günden yarışı kaybeden Nibali, büyük hayal kırıklığı yaratmıştı. Fakat daha sonrasında her şampiyon gibi o da kalkmasını bildi. Podyum göremedi fakat büyük zaman farkına rağmen Alberto Contador, Robert Gesink gibi isimleri geçerek podyumun hemen arkasına, 4.lüğe kadar yükseldi. Biraz lakabına değinmek istiyorum. Mükemmel bir yokuş inici olan Nibali köpekbalığı lakabını buradan alıyor. Bisikletçilerin büyük çoğunluğunun korktuğu yokuş inişleri için “Hiçbir şey düşünmemeli, duymamalı ve yoldan başka hiçbir şeyi görmemelisin. Sadece yola bakıp, konsantre olmalısınız.” diyor Nibali. 2010’un şampiyonu burada sonuna kadar mücadele edecektir.

Fabio Aru (Astana Pro Team)

aru

Bir başka genç bisikletçi Aru. Çok büyük yeteneklere sahip olan Aru, bu sene Giro’da, Contador’un arkasında 2. oldu. Daha sonrasında yorgunluğunu gerekçe göstererek TdF’ye katılmadı ve kendini tamamen Vuelta’ya hazırladı. Geçen sene burada 2 etap kazanan Aru bir sürpriz yaparak 1.olabilir mi? Neden olmasın.

Kazasız, çekişmeli ve eğlenceli bir Vuelta izlememiz dileğiyle…

Facebook

Röportajlar

Köşe Yazıları

Foto Galeri