Preview | Pembenin Cazibesi: 2016 Il Giro
05 Mayıs 2016 - 17:58 - 142 defa okundu
Yazar
Egemen Ertop
Egemen Ertop

Bisiklette tek günlük klasikler sezonun bitmesinin ardından gözler ana yemeğe, yani Büyük Turlara çevrildi. Bisikletin “mübarek ayları” diye tabir edebileceğimiz bu dönemin ilk büyük organizasyonu ise Giro D’Italia yani İtalya Bisiklet turu. Nam-ı diğer “Il Giro”… Bu sene 99. edisyonu koşulacak Giro’da bisikletçiler Maglia Rosa (Pembe mayo) için sıcak Mayıs ayında İtalya’nın hala karla kaplı, rakımlarını tahmin bile edemeyeceğimiz dağlarına tırmanacak. Biz de Turun yapısına bakıp, dikkatle takip etmeniz gereken isimleri sizler için değerlendireceğiz.

Start Hollanda’dan…

Ticari sebeplerden dolayı büyük turlar startlarını başka ülkelerden verme alışkanlığı kazanmış durumda. Bisiklet dünyasının alışık olduğu bu durum neticesinde İtalya Bisiklet Turu’nun startı bu sene Hollanda / Apeldoorn’dan verilecek. 3 gün boyunca Hollanda’da kalacak tur Arnheim ve Nijmegen gibi önemli kentlere de uğrayacak. Coğrafyası nedeniyle genellikle toplu finiş (sprint finish) bekleyebileceğimiz etaplar olacak bunlar.

21 Etap’ın 3’ü zamana karşı…

Bisikletçiler Hollanda’da başlayıp, 21 gün sonra kuzeyin önemli şehirlerinden Torino’da bitecek Tur boyunca 3 kez zamana karşı yarışacak. Genel klasman için önemli olmasını beklediğimiz etaplar ise Corvara’ya gidelecek olan 14. etap, bisikletçilerin 19 gün boyunca aslıda bu 2 günü beklediği 19.(Pinerolo-Risoul) ve 20.(Guillestre-Sant’anna Di Vanidio) etaplar olacak.

Ekran Görüntüsü (2432)

 

Pembe için savaş…

Giro D’Italia’nın bu seneki sloganı “Fight For Pink” yani “Pembe İçin Savaş”. “Peki ne bu pembe ?” diye soracak olursanız İtalya Bisiklet Turu’nda Genel klasmana verilen ve “La Gazetta dello Sport” sponsoruyla bütünleşmiş formanın adı Maglia Rosa yani Pembe Mayodur.
Ekran Görüntüsü (2433)

 

Genel klasman iddialıları…

Genel klasman iddialıları bölümümüz bu sene Rio Olimpiyatlar’ından dolayı en zengin yıllarından biri değil. Sıkışık takvimi bahane gösteren başta son 2 senenin şampiyoları Nairo Quintana ve Alberto Contador olmak üzere son Fransa Turu şampiyonu Chris Froome, Tejay Van Garderen, Fabio Aru gibi isimler bu seneki Giro’ya katılmama kararı verdi.

Vincenzo Nibali (Astana Pro Team)

Ekran Görüntüsü (2434)

Kişisel olarak benim favorim bu turu 2013’de kazanmış, katılanlar arasında 3 büyük turu da kazanmış tek isim olan Vincenzo Nibali. Takım olarak da baktığımızda en büyük favori olarak Nibali’yi gösterebilirim. Fuglsang, Kangert gibi domestikleri olan köpekbalığının dağlarda da pek sıkıntı çekeceğini düşünmüyorum. Nibali en büyük rakiplerinin de yokluğunda “Köpekbalığı” olan lakabının hakkını verip 2016 Giro şampiyonu olursa kimse şaşırmayacaktır.

Alejandro Valverde (Movistar Team)

Ekran Görüntüsü (2435)

Quintana’nın gelmesiyle takım planlarında 2. plana atılan Valverde için Rio Olimpiyatları adeta bir fırsat oldu. Quintana’nın katılmayacağını açıklamasının ardından Movistar takımı tamamen Alejandro için burada ve fena sayılmayacak bir kadroları var. Andrey Amador, Javier Moreno gibi isimler onun komutası altında olacak. Artık kariyerinin son yıllarında olması 36. Yaşındaki tecrübeli ismi ne kadar etkiler bilinmez ama Valverde’nin kolay kolay pes etmeyeceğini tahmin etmek zor değil.

Tom Dumoulin (Team Giant-Alpecin)

Geçen sene La Vuelta’da favorilerin azlığında bir anda öne çıkan ve son güne kadar muazzam yarışan Dumoulin genel klasmancıya evrildi ve önemli bir rakip haline geldi. Daha henüz 1 numaralı favori olacak seviyeden uzak olsada sahip olduğu zamana karşı yeteneği ve Giro’nun 3 tane zaman karşı etabı barındırmasından ötürü “Maastricht Kelebeği” lakaplı Dumolin her ne kadar kelebek görüntüsünden  baya uzak olsa da burada iddialı olabilecek isimlerden birisi.

Ekran Görüntüsü (2436)

Rigoberto Uran (Cannondale Pro Cycling Team)

2013 ve 2014’te burada 2. olan Rigoberto Uran Uran bu seneki Giro için “Bu kazanmak için en büyük şansım” dedi. Nibali ve Valverde’nin arkasına birilerini yazmamız gerekiyorsa en başta gelenlerden biri Kolombiyalı Uran olmalı.

Ekran Görüntüsü (2437)

Dikkat etmemiz gereken diğer isimler…

Her ne kadar genel klasman iddialısı olarak zengin bir listemiz olmasa da Sprinterler için aynı şeyi söylemek pek adil olmaz. Marcel Kittel, Andre Greipel, Arnaud Demare gibi en yüksek seviyedeki sprinterlerin yanında Nizzolo, Caleb Ewan, Elia Viviani ve geçtiğimiz günlerde Türkiye Turu’nda 2 etap kazanan Sacha Modolo gibi çok kaliteli isimler düzlük etapları kazanmak için birbirleriyle kapışacaklar.

Fabian Cancellara…

Ekran Görüntüsü (2438)

Sezon sonunda emekli olacağını açıklayan bisikletin yaşayan efsanesi Fabian Cancellara Giro yollarında son kez boy gösterecek. Daha önce kazanamadığı büyük tur hedefini burada da kazanması oldukça zor görünse de etap zaferleri için uğraşıp üstadı olduğu zamana karşılarda bizi etkilemeye çalışacak. Bunu her zaman başardığını söyleyebiliriz bakalım bu sefer neler yapacak Fabian. Bize de sadece onun söylediği gibi “Follow Fabian!” demek düşer.

Facebook

Röportajlar

Köşe Yazıları

Foto Galeri