Rakamlar Yalan Söylemez | Mark Selby
03 Mayıs 2017 - 15:12 - 114 defa okundu
Yazar
Can Ayhan
Can Ayhan

Snooker’da dünya şampiyonluğu ile ilgili klasik bir söz vardır. Crucible’da kazandığınız 1 kupa sizin başarınızdır, 2. kupa dünya şampiyonu apoletinin şans eseri omuzlarınızda olmadığının göstergesidir, 3. kez Sheffield’da zafere ulaşmak ise farklı bir mertebeye eriştiğinizin en açık göstergesidir… Mark Selby 2017 Dünya Şampiyonası ile beraber 3. kez ihtişamlı gümüş kupanın sahibi oldu. Artık Leicester doğumlu oyuncunun snooker tarihindeki yeri bambaşka bir seviyeye gelmiş durumda.

“Hiçbir zaman rekorlar ile ilgilenmedim. Kariyerimi en iyilerden biri olarak noktalamam gerektiğini de düşünmüyorum.” Mark Selby pazartesi akşamı John Higgins karşısında 18-15 galip geldikten sonra basına bu demeci verdi. Selby gerçekten rekorlar ve analizler ile ilgilenmiyor olabilir fakat sporun her türünde takipçileri cezbeden en önemli unsurlardan biri istatistiktir. 1 mayıs itibariyle ise karşımızda duran tablo Leicester Soytarısı’nın adını “En büyükler” listesine yazdırdığı yönünde. Modern dönemin başladığı 80’lerden bu yana kazanan isimlere baktığımızda Crucible’da 3 veya daha fazla kez zafere ulaşmış sadece 5 oyuncu olduğunu görüyoruz. Tarihte bu başarıyı üst üste yaşayabilen ise 4 kişi var. Granit adam da bunlardan biri.

7 kez dünya şampiyonu “Crucible’ın Kralı” lakaplı Stephen Hendry oyunun açık ara en başarılı ismi konumunda. İçinde bulunduğumuz günlerde yaşanan tartışma konusu ise Mark Selby’nin bu ulaşılmaz gibi gözüken rekora yaklaşıp yaklaşamayacağı yönünde. Bu konuda gözlerimiz tekrar istatistik kağıtlarına dönüyor, çünkü bize fikir verebilecek bilgiler çok uzağımızda değil. Dünya bir numarası Selby son 4 yılda 3. defa Crucible’da kupayı evine götürmeyi başardı. Toplamda ise sadece bir kez dünya şampiyonasında finalde kaybetti(2007).

John Higgins maç sonu basın toplantısında Hendry’nin rekoruna Selby’nin aday olabileceğini söyledi. 33 yaşında olan Leicesterlı ismin önünde verimli oynayabileceği en az 10 sene daha olduğu düşünüldüğünde Higgins’in teorisinin gerçekleşmeme ihtimalini göz ardı edemeyiz. Higgins “Ben ve Ronnie 40’lı yaşlardayız. Hala iyiyiz fakat artık Judd, Neil ve Ding’in Selby’e kafa tutması gerekiyor.” söylemiyle birlikte olağan diğer şüphelileri de denkleme katmış oldu. Her ne kadar turda mücadele eden oyuncu profillerinde durum böyle gözükse de performanslara baktığımızda tablo farklılaşıyor. Bu sezon video oyun bağımlılığıyla uğraştığını açıklayan Neil Robertson eski formundan oldukça uzakta. Yaklaşık 6 aydır yarı final yüzü dahi göremeyen Avustralyalının bu sezon oyunundan kaybettiklerini toparlaması için önünde kısa olmayan bir süre var. Judd Trump ise rüya gibi geçen sezonun ardından Crucible’da şok bir mağlubiyet ile ilk turda Rory Mcleod’a kaybetti. Bütün gözler üzerindeyken Juddernaut’ın dünya şampiyonası baskısını kaldırmayı öğrenmesi 1 numarayı zorlamak açısından büyük önem teşkil ediyor. Ding Junhui cephesine baktığımızda ise geride bıraktığımız bir senede üçlü arasından Selby ile yüksek turlarda en çok eşleşen isim olduğunu görüyoruz. Bu süreçte 2 oyuncu 1 kez yarı final 3 kez ise finalde karşılaştı. Mücadelelerde 3-1 Selby’nin üstünlüğü göze çarpıyor. Ayrıca Sheffield’da oynanan 2 maçtan da mağlup ayrılan Ding’in devlerin arenasında oldukça hayal kırıklığı yaşadığını söyleyebiliriz. Bu bilgiler ışığında Mark the Shark’ın önümüzdeki yıllarda tekrardan snookerin en önemlisi kupasını kaldıracağını söylemek hayalcilik olmaz. Fakat Crucible’da işler her zaman karmaşık bir hal alır. Bu yüzden Hendry’nin rekoruyla alakalı net tahminleri yapmak şu an için pek mümkün değil.

Mark Selby istatistikleri önemsemiyorum açıklamasını yaparken belki çok mütevaziydi belki de gerçekten umurunda bile değildi. Fakat sahip olduğu mental gücün, rakiplerinin dizdiği övgülerin yanında rakamlar onu bambaşka bir noktaya taşıyor. Her sene Selby’i bu yılki kadar göz doldurucu bir performansla mı izleriz bilinmez fakat kariyerinin sonunda tarih kitaplarında adından sıkça bahsedileceği kesin.

Facebook

Röportajlar

Köşe Yazıları

Foto Galeri