Snooker’ın Mabedi Crucible
15 Nisan 2017 - 10:15 - 78 defa okundu
Yazar
Can Ayhan
Can Ayhan

Her spor dalı prestiji en yüksek turnuvasıyla gönüllere taht kurar. Tenis seyreden biri için Grand Slam, bisiklet seven biri için Fransa Turu yada NFL gönüllüsü biri için Super Bowl her sene sadece bir kez açılan Türk evlerinin misafir odası gibidir. Bütün sene boyunca çeşitli müsabakalar oynansa da en büyük organizasyonlar iple çekilir. Snooker için ise o turnuva Dünya Şampiyonası’dır. Crucible, snookerin en saygın oyuncularının her sene en büyük olabilmek için karşılaştığı sürece 40 senedir ev sahipliği yapıyor. Bir simge haline gelen tiyatronun bu mertebeye yükselmesinde yaşanmışlıkların etkisi büyük.

1979 Terry Griffiths’in Zaferi

Güney Galler’in Llanelli kentinde yaşayan Terry Griffiths hayatın zorluklarına göğüs germek için çeşitli mesleklerde çalışıyordu. Ailesine bakabilmek amacıyla sigorta satıcılığı, otobüs şoförlüğü ve posta dağıtımı yapan Griffiths’in gönlünde yatan meslek ise snooker oyunculuğuydu. Snooker’da tur hakkının zor kazanıldığı yıllarda 30 yaşından sonra hayati kararlardan birini alıp “iyi bir amatör oyuncudan” profesyonelliğe geçiş yaptı. İlk maçını 1978 Birleşik Krallık şampiyonası ilk turunda Rex Williams’a karşı oynadı. 8-1 den 9-8 kaybeden Griffiths umut vaat ediyordu.
1979 Dünya Şampiyonası ise onun Crucible’da yaşayacağı tek zaferin senesiydi. Şampiyonluk yolunda 78 finallisti Perrie Mans ve 70 lerde oyuna damga vuran üç isim: Alex Higgins, Eddie Charlton , Dennis Taylor’ı yenen Griffiths 2. profesyonel senesinde tarifi zor bir başarıya imza atıyordu.
Bu zafer oyuna katılmak isteyip profesyonel oyuncuların engellerine takılan genç yeteneklerin önünü açması bakımından önemliydi.

1981 Steve Davis’in ilk dünya şampiyonluğu


Steve Davis snooker tarihine damga vuran 3 isimden ilki. Davis 80’lerde 6 dünya şampiyonluğu elde ederken ilk zaferini 1981’de yaşadı. Finale gelmeden Alex Higgins, Terry Griffiths ve son şampiyon Cliff Thorburn’ü yenen Davis, finalde 18-12 ile Doug Mountjoy’u saf dışı bırakmayı başardı. 1981 Dünya Şampiyonası 70 jenerasyonunun yıkılma döneminin başlangıcını simgelerken oyuna yeni bir süperstar kazandırıyordu.

1982 Alex Higgins’in 2. şampiyonluğu

Turnuva öncesinde tahminler Steve Davis-Terry Griffiths finali olacağı yönündeydi. Sezonu domine eden bu iki isim Crucible’da ilk turda elenerek oyunun takipçilerini büyük şoka uğrattılar. 1972’de John Spencer’ı 37-32 yenerek ilk kez kupayı kaldıran Alex Higgins ve 6 kez dünya şampiyonu Ray Reardon final maçında karşı karşıya geldi. 15-15 eşitliğin ardından gaza şiddetle basan Higgins son frame’i 135’lik göz kamaştırıcı serisi ile kazanıp 2. kez dünya şampiyonu olmayı başardı. Kupa töreninde eşi Lynn ve kızı Lauren ile gözyaşlarına boğularak verdiği poz görülmeye değerdi.
Crucible’ın meşhur ilk tur laneti 1982 ile beraber 3. kez yaşandı. 1979 şampiyonu Terry Griffiths ve 1980 şampiyonu Cliff Thorburn’ün ardından 1981’de kazanmış Steve Davis’de bir sonraki yıl ilk turda elenmişti.

1985 Finali

Final mücadelesi tarihin tansiyonu en yüksek maçlarından biriydi. Dennis Taylor kariyerinin ilk dünya şampiyonluğunu ararken Steve Davis 4. kez kupayı kaldırmanın peşindeydi. Maçın başında 8-0’lık üstünlüğü yakalayan Davis tarihin en kolay şampiyonluklarından birine gidiyor tahminleri yapılırken, geri dönen Taylor maçı decider’a taşımayı başardı. 18,5 milyon kişinin televizyon ekranında seyrettiği 68 dakika süren son frame Dennis Taylor’ın zaferiyle noktalandı. Taylor’ın kazandıktan sonra yaptığı sevinç uzun yıllar unutulmayacak cinstendi.

1990 En genç dünya şampiyonu

Stephen Hendry ilk kez 17 yaşında ana tablo oynadığı Snooker Dünya Şampiyonası’nda 7 kez ile en çok şampiyon olan isim. Bu kupa koleksiyonunun başlangıcı ise 1990 yılına dayanıyor. Stephen Hendry ve Jimmy White rekabetinin doğduğu o final mücadelesi aynı zamanda snooker camiasına en genç dünya şampiyonunu da lanse edecekti. 21 yaş 106 günlükken kupaya uzanan Hendry adını tarih kitaplarına altın harflerle yazdırıyordu.

1994 Hendry 18-17 White

Stephen Hendry ve Jimmy White üst üste 2 toplamda ise 4. kez Crucible’da finalde karşı karşıya geldi. Toplamda 3 şampiyonluğu bulunan Hendry ve 6. finaline diğer 5’i gibi ilk zaferi için çıkan White. Final mücadelesi 17-17 lik eşitlik ile decidera kaldığında Jimmy White kariyerinde ilk kez kupaya bu kadar yaklaşmıştı. Son framede 37-24 öndeyken kaçırdığı yerinde siyah ise bedelini hiçbir zaman ödeyemeyeceği bir hataydı. Masayı temizleyen “Maestro” 4. dünya şampiyonluğunu elde ederken “Crucible’ın Kralı” lakabına da gitgide yaklaşıyordu.

1997 Tarihin en hızlı 147’si

Snooker tarihinde yapılan ilk 147, 1982 yılında Steve Davis’e ait. 1997’ye kadar yapılan tüm maksimum seriler görsel olarak oyunun en tatminkar işlerinden birini yansıtsa da süre olarak pek doyurucu değildi. Fakat Ronnie O’Sullivan 1997 Dünya Şampiyonası ilk turunda süre konusunda çıtayı inanılması çok güç bir seviyeye çekmeyi başardı. 21 yaşındaki Ronnie, ilk tur mücadelesinde Mick Price ile karşı karşıya geldi. 8-5 ile üstün olduğu karşılaşmanın 14. frame’inde Price’ın hatalı güvenli vuruşu sonrası masaya giren Rocket, 5 dakika 20 saniye sonunda maksimum seri ile masayı temizlemeyi başardı. 9 saniyenin altındaki ortalama vuruş süresi ise eşi benzerine rastlayamayacağımız bir istatistik olarak kayıtlara geçildi.

2001 Ronnie’nin ilk şampiyonluğu

2 Birleşik Krallık ve 1 Masters şampiyonluğunun ardından Ronnie için sıra dünya şampiyonluğuna gelmişti. Ronnie O’Sullivan 2001 yılında ilk kez finale yükseldiği Crucible’da karşısında 1998 şampiyonu John Higgins’i bulmuştu. Mücadele 90’ların sonunda başlayıp 2000’lerde devam eden Higgins-O’Sullivan rekabetinin ilk ve tek Dünya Şampiyonası finaliydi. Karşılaşma sona erdiğinde 18-14 lük skorla Ronnie rakibini saf dışı bırakmayı başarmış ve Crucible’da ilk kupasına ulaşmıştı.
Aynı yıl Steve Davis 1979, Jimmy White ise 1981’den beri ilk kez turnuvada ana tablo göremediler. Eski nesil düşüşe geçerken yeni jenerasyonun yükselişi 2001’in barındırdığı hikayelerden biriydi. Tabii ki Steve Davis’in ilerleyen zamanda söyleyeceği birkaç söz daha olacaktı.

2012 Bir efsanenin vedası

“Buradaki hatıralarımdan bir kitap yazabilirim”. Stephen Hendry, Crucible tiyatrosunda emekliliğini açıklarken konuşmasında bu sözlere de yer vermişti. 7 dünya şampiyonluğu, 3 kez gerçekleştirdiği 147, ona snookerin en prestijli turnuvasında benzersiz bir konum kazandırıyor. 2012’de ilk turda Stuart Bingham karşısında 147 yapmayı başaran “Ice Man” 2.turda John Higgins’i yenerek son 8’e kalmayı başardı. Çeyrek finalde Stephen Maguire’a 13-2 yenilen Stephen Hendry kariyerinin en üst noktasına ulaştığı Crucible’da bu sefer veda konuşması yapıyordu.

2013 Rocket’in dominasyonu

Ronnie O’Sullivan 2012 dünya şampiyonluğunun ardından diğer sezon Crucible’a gelene kadar sadece bir maç oynamıştı. PTC’nin 3. turnuvasında ilk turda Simon Bedford ile oynayan Ronnie mücadeleyi 4-3 ile kaybetti. Dünya Şampiyonası yaklaşırken ne yapacağı tam bir kapalı kutu olan O’Sullivan oyun tarihinin en göz alıcı performanslarından biriyle kupaya ulaşmayı başardı. Finalde Barry Hawkins’i 18-12 ile deviren Rocket, 5. kez Crucible’da zirveyi görmüş oldu. Final’de 6 yüzlük seri yaparak bir rekora imza atan O’Sullivan, Stephen Hendry ve Steve Davis’ten sonra üst üste Dünya Şampiyonu olan 3. isim olarak tarihe geçti.

Sheffield her sene nisan ayında snookerın en büyük organizasyonuna ev sahipliği yapıyor.40 yıldır süren bu gelenek seyirciler, oyuncular, kısacası bu sporun sevdalıları için eşsiz bir keyif. Daha uzun bir süre de bu gerçek değişmeyecek gibi duruyor çünkü Crucible mazisinde görkemli yaşanmışlıklar bulundurmaya devam edecek.

Facebook

Röportajlar

Köşe Yazıları

Foto Galeri