Stephen Hendry Son Kez Crucible’a Gelmeye Göz Dikti
14 Şubat 2017 - 17:46 - 70 defa okundu
Yazar
Can Ayhan
Can Ayhan

Stephen Hendry amatör bir snooker oyuncusunun Dünya Şampiyonası’nda yer almasını “Rocky tarzı” bir şans olarak nitelendiriyor. Ama bu amatör oyuncuların karşısında 7 kez dünya şampiyonu, 5 senelik emekliliğinden sonra tekrardan masalara dönen Stephen Hendry olacak. Hollywoodvari sona amatör oyuncular değil de Stephen imza atabilir.

48 yaşındaki Hendry gelecek ay oyunun 8 efsanesinin ve 4 amatör oyuncunun katıldığı Senyörler Şampiyonası’nda mücadele edecek. Ödül ise her snooker oyuncusunun yer almak için can attığı, Sheffield’da düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası’na katılma hakkı olacak.

Tom Brady’nin büyük spor dönüşlerini yeniden tanımladığı haftada “The Yorkshire Post” verdiği aranın ardından sürpriz geri dönüşünü tartışmak için Stephen Hendry’i yakaladı.

Hendry’nin 2012 yılında Dünya Şampiyonası’nda Stephen Maguire’a 13-2 ile kaybetmesinin ardından emekliliğini duyurmasının üzerinden beş yıl geçti. Ama Hendry hala profesyonel düzeyde rekabet edip, 90’larda domine ettiği oyunda hala başarılı olabileceğini kanıtlamak istiyor.

Stephen Hendry; 21-25 mart tarihlerinde Joe Johnson, Dennis Taylor, John Parrott, Cliff Thorburn gibi eski dünya şampiyonlarıyla Scunthorpe Baths Hall’da senyörler turnuvasında karşılaşacak. Turnuva Crucible’ın geleneklerinden ve prestijinden bir milyon mil uzakta görünse de kazanan isme verilen ödül 10.000 pound ve Dünya Şampiyonası’ndan bir koltuk.

Ödül elbette Stephen Hendry’nin ilgisini çekmiş durumda. O da sadece adının tekrar hatırlanması için dönmediğini, kazanmak için döndüğünü söyleyecek kadar iddialı.

Hendry snookerı bırakmıştı çünkü artık kazanamıyordu. Hendry mantalitesi her zaman “Zevkli olan oynamak değil, kazanmaktır.” olmuştu. Emekliliği boyunca bu görüşü de değişmemiş.

Stephen Hendry, Yorkshire Post’a “Emekliliğimin nedenlerinden biri de buydu. Maçları kazandığın zaman snooker oynamaktan fazlaca zevk alırsın.” şeklinde konuştu.

“Oyunu oynamak için tek sebebim kazanmaktı. Kazanmaya fazlasıyla alışmıştım, turnuvalarda başarı geldikçe fazlasıyla eğleniyordum. Kesinlikle ana turda tekrardan mücadele etmeye özenmiyorum. Oynamayı özlüyorum, bu benim en iyi olduğum alan.” diyen Hendry, sözlerine “Snooker tek yaptığım şey değil fakat en iyi yaptığım iş. Tabi ki oynamayı özlüyorum, oyuncu olarak ya da yorumcu olarak snooker her zaman hayatımın bir parçası olacak. Fakat oynamayı özlüyorum ve Senyörler Şampiyonası’da istekamı tekrardan çıkarmam için bir fırsat. Sonuç belki istediğim gibi olmayabilir ama zamanı gelince elimden geleni yapacağım. Fakat kesinlikle turda tam zamanlı tekrardan mücadele etmeyeceğim.” şeklinde devam etti.

Tam zamanlı dönüş gündem dışı olsa da Hendry mücadeleci yapısı ile Scunthorpe’da Willy Wonka tarzı altın bir biletle Dünya Şampiyonası’na gitmek konusunda kararlı olacak.

16 yaşında profesyonel olan 36 kez sıralama turnuvası şampiyonu Hendry “Hala mücadele edebilir miyim?” sorusuna “Hala gösteri maçları oynuyorum, fakat bu turnuvanın rekabetçi bir yapısı var. Televizyonda izlediğiniz sıralama turnuvalarından daha az kaygı içerse de senyörlerde oynayan oyuncularda kazanmak isteyecekler. Bir bakıma kazanmak için gereken rekabetçi yapım hala var mı görmem için bir test olacak.”

“Hepimiz hala profesyonel sporcularız. Bunu asla kaybetmezsiniz. Bu bize geçmişte başarılı olmak için yardımcı olan özellikti, bu yüzden onu kaybettiğimi sanmıyorum. Antrenman yapmaya çoktan başladım fakat hala birçok yükümlülüğüm var. Preston’da ITV ile çalışıyorum ve Senyörler turnuvasından bir hafta önce Çin’de olacağım. Bu yüzden eskiden olduğu gibi günde beş-altı saat antrenman yapamayacağım ama çoktan istekamı elime almış durumdayım. Bir kulübe girip birkaç saat oynadıktan sonra mücadeleci bir snooker oynayacağınızın sinyallerini alırsınız.”

Her yıl Çin’e çokça iş gezileri düzenleyen Hendry “Bu turnuvada bir gösteri turnuvası değil, rekabetçi bir organizasyon, işimi ciddiye alacağım. Scunthorpe’dan önce istediğim kadar alıştırma yapamayacağım fakat işi ciddiye alacağımdan emin olabilirsiniz.” açıklamalarında bulundu.

40 yaş üstü oyuncular için önümüzdeki ay 4 tane eleme yapılacak ve ana tablo için 4 amatör finalist belirlenecek. Scunthorpe’da kazanan ise Sheffield’da yerini alacak. Crucible’a gitmek için ise şampiyonun Ponds Forge’da 3 eleme turunu galip tamamlaması gerekiyor. Hendry’nin önünde uzun bir yol var fakat 7 kez dünya şampiyonu Sheffield Tiyatrosu’na tekrardan dönmeyi çok istediğini belirtiyor.

“Crucible’da oynamak için 3 eleme turu kazanmanız gerekiyor fakat orada tekrardan oynamanın bende bir hissiyat yaratmadığını söylersem yalan söylemiş olurum. Orada çokça başarı elde ettim ve orası hala snookerın ana sahnesi, favori turnuvam. Eğer bir daha istekamı elime alıp ciddi bir oyun oynayacaksam bunu yapmak istediğim yer orası olur. Crucible’da olmak bile harika bir his. Her sene insanlar neden Dünya Şampiyonası’na katılmadığımı soruyorlar. Bunu sadece oynadığımı reklam etmek için kullanamam, adaletli bir şekilde katılırsam söyleyebilirim. Katılıp birisine 10-1 ile kaybetmenin hiçbir anlamı olmazdı. Oraya katılmadan önce yapılması gereken birçok şey var.” açıklamalarında bulundu.

Hendry ve Yorkshire doğumlu Joe Johnson gibi deneyimli, eski şampiyonlar Scunthorpe’da bir amatöre karşı sürpriz bir yenilgi almamaları gerektiğini biliyorlar.

“Turnuvada aralarında eski profesyonellerin de olabileceği bir sürü iyi amatör sporcu olacak. Eğer istekalarını ellerine alıp antrenman yaparlarsa turnuvayı kazanma şansları ben ve John Parrott’dan daha yüksek olacaktır. Muhtemelen yerel liglerde, amatör turnuvalarda oynayan isimlerle karşılaşacağız. Onlar içinde turnuvayı kazanıp 10 bin poundun yanı sıra Dünya Şampiyonası’nda oynama fırsatı olacak. Bu bir Rocky hikayesi gibi fakat eğer üç elemeyi geçerlerse kendilerini Crucible’da oynayan bir amatör sporcu olarak bulabilirler.”

Bunun olması için Scunthorpe’a zafer kazanmak amacıyla gelen bir Mr. Balboa’nın, Hendry’i devirmesi gerekecek.

——————————

Çevirinin orijinal metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Facebook

Röportajlar

Köşe Yazıları

Foto Galeri